W co zainwestować pieniądze w 2023 roku?

W co zainwestować pieniądze w 2023 roku?

27 marca 2021 Wyłączono przez Redakcja

Inwestujemy z różnych powodów – czasem dlatego, aby szybko pomnożyć swoje środki, a czasem dlatego, aby po prostu ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Niezależnie od celu i gotowości na podjęcie ryzyka, przed rozpoczęciem inwestycji warto rozważyć różne aktywa, którymi z pewnością zainteresują się początkujący i zaawansowani inwestorzy w 2023 roku.

Lokaty bankowe

Lokata bankowa to klasyczny i najbardziej powszechny sposób na ochronę pieniędzy przed inflacją. Lokaty są bardzo przejrzystym i łatwym do zrozumienia produktem bankowym, który polega na tym, że wpłacona na konto kwota zostaje zamrożona do określonego terminu. W tym okresie bank może swobodnie wykorzystywać udostępnione środki do inwestycji lub do udzielania kredytów. Bank może zarobić dzięki wpłaconemu kapitałowi, dlatego klienci banku po zakończeniu lokaty otrzymują swoje środki i odsetki. Stawki procentowe nie są zbyt wysokie, jednak lokaty bankowe gwarantują bezpieczeństwo i nie wymagają aktywnego obracania swoim kapitałem.

Akcje firm

Bardziej zaawansowaną i skomplikowaną alternatywą są inwestycje akcje firm na giełdzie. Inwestorzy mogą zarabiać na giełdzie na kilka sposobów – poprzez samodzielne wykonywanie obrotu środkami na platformach tradingowych lub we współpracy z funduszem inwestycyjnym. Pierwsza metoda wymaga znacznie więcej wiedzy oraz znajomości podstaw analizy wykresów pokazujących sytuację na rynku. Z drugiej strony fundusze inwestycyjne pobierają prowizję od swoich klientów. Potencjalny zysk z inwestycji w akcje firm może być bardzo wysoki, ale nie można zapominać przy tym o ryzyku, które zależy od branży i konkretnej firmy.

Waluty – Dolar

Innym sposobem na zagospodarowanie swoimi oszczędnościami jest zakup waluty zagranicznej – Dolara lub Euro. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z mocnym dolarem. Nowa polityka finansowa amerykańskiego rządu spowodowana epidemią koronawirusa i wzrost inflacji spowodowały jednak, że obecnie wielu ekspertów przewiduje spadek wartości dolara w najbliższych miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, że przy inwestowaniu w waluty, niekoniecznie trzeba rozważać zakup z pozycji złotego. Zamiast tego można np. kupić parę euro-dolar. Co ważne, mówiąc o inwestycji w walutę, nie mamy na myśli zakupu „fizycznych” Dolarów, a trading a platformach inwestycyjnych.

Waluty – Euro

Mimo że dolar niezmiennie pozostaje „główną” światową walutą, ostatnie miesiące pokazały, że jego kurs w najbliższych miesiącach i latach nie jest pewny. Chcąc zatem zainwestować w walutę zagraniczną, warto rozważyć Euro. Pomimo zmian na rynku i spowolnieniu ekonomii spowodowanych pandemią, kurs Euro pod koniec 2020 roku osiągną kurs najwyższy od 11 lat (od szczytu kryzysu z 2009 r.). Kurs europejskiej waluty zależy w dużym stopniu od polityki i decyzji organów Unii Europejskiej, jednak nie zmienia to faktu, że każdy inwestor powinien śledzić za zmianami w kursie tej waluty.

Kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty może być doskonałym sposobem na szybki zysk, jednak polecamy go jedynie osobom o stalowym nerwach. Problem polega na tym, że rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny i niestabilny. Ze względu na fakt, iż reaguje on nawet na najbardziej nieprzewidywalne zjawiska rynkowe, kryptowaluty notują znacznie wyższe zmiany w cenie niż np. kursy akcji lub walut. Kryptowaluty są narzędziami wysoce spekulacyjnymi, a ich kursy podlegają ekstremalnym wahaniom. Trzeba również pamiętać o tym, że w pewnym momencie rządy państw mogą zdecydować się na wprowadzenie przepisów ograniczających handel kryptowalutami.

Złoto i metale szlachetne

Inwestować można w praktycznie wszystko, również w złoto, srebro, węgiel czy inne rzadkie metale szlachetne. Najstabilniejszą formą zysku jest oczywiście inwestycja w złoto, jednak regularnie na rynku zdarzają się sytuacji, że cena innego kruszcu drastycznie rośnie po to, aby następnie ustabilizować się na swojej poprzedniej wysokości.

Nieruchomości

Biorąc pod uwagę szalejące ceny na mieszkania, inwestycja w nieruchomość może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najpopularniejszymi sposobami na inwestycję w nieruchomości jest zakup nieruchomości na wynajem krótko- lub długoterminowy oraz zakup mieszkania lub domu do odremontowania dla tzw. flippa, czyli sprzedania odświeżonego mieszkania po znacznie wyższej cenie.

Crowdfunding

Crowdfunding to z kolei dość niekonwencjonalna i wciąż mało popularna forma inwestycji. Początkowo termin „crowdfunding” był używany dla określenia charytatywnych zrzutek, jednak coraz częściej można spotkać się z crowdfundingiem w formie inwestycji w udziały startupu. Otrzymane fundusze pozwalają przedsiębiorcom na rozwój firmy. Inwestorzy mogą natomiast liczyć na zysk, kiedy cena akcji firmy wzrośnie lub zostanie sprzedana.

Inwestycje niestandardowe – dzieła sztuki, alkohol, antyki

Inwestycje niestandardowe jak np. zakup dzieł sztuki, antyków, drogich alkoholi lub np. inwestycja w firmy zajmujące się ochroną środowiska i żywnością (w ostatnich latach ceny kawy, kakao, soi oraz pszenicy osiągnęły swoje maksimum). Inwestycje niestandardowe poddane są zupełnie innym wahaniom niż obligacje czy waluty. W przypadku inwestycji w np. dzieła sztuki największe znaczenie ma czas, ponieważ najczęściej, im dłużej przechowujemy dane dobro inwestycyjne, tym większą osiągnie ono cenę.

Niniejszy artykuł nie jest poradą inwestycyjną a przedstawia jedynie potencjalne sposoby inwestowania.