Inwestycja w ETF

Inwestycja w ETF

13 sierpnia 2022 Wyłączono przez Redakcja

Coraz gorsze warunki inwestycji określanych mianem tradycyjnych (lokaty bankowe i obligacje, wysoka inflacja) sprawiają, że poszukiwane są alternatywy. Jednocześnie pożądane jest, aby alternatywa nie była wymagająca, jeśli chodzi o wiedzę i zaangażowanie (czasu i środków pieniężnych). Coraz popularniejszą formą inwestycji okazują się ETF-y.

ETF – definicja i najważniejsze informacje

ETF (ang. exchange traded fund) to fundusz inwestycyjny, którego jednostki uczestnictwa są przedmiotem obrotu na giełdzie. Co do zasady, ETF-y są zarządzane pasywnie (inwestowanie w ramach wcześniej zdefiniowanego benchmarku, a nie własnych prognoz, opinii). 

Pasywne zarządzanie okazuje się niemniej skuteczne niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Zgodnie z wieloma wynikami badaczy, nie da się systematycznie być lepszym niż cały rynek. Innymi słowy, nie jest możliwym uzyskiwanie w długim okresie ponadprzeciętnie wysokiej stopy zwrotu.

Za pomocą ETF-ów możemy inwestować w różne klasy aktywów. Najpopularniejsze są ETF-y replikacji indeksu. Śledzą one wybrany indeks giełdowy (np. WIG20, DAX). O popularności ETF-u powtarzających wynik wybranego indeksu mogą świadczyć dane dot. obrotu na funduszach ETF na polskiej GPW. W samym kwietniu tego roku obroty przekroczyły 75 milionów złotych. W kwietniu też na samym ETF S&P500 dokonano ponad 2,3 tysiąca transakcji.

Równie popularne są ETF-y na rynek nieruchomości, surowców, wybranych branż czy nowoczesnych technologii. Mimo że są one trochę bardziej zawiłe w zrozumieniu (replikacja indeksu syntetycznego), to pozwalają osiągnąć wyższe stopy zwrotu.

ETF-y znacznie tańsze

W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, w ETF-ach inwestorzy ponoszą wyłącznie następujące koszty:

  • koszty we wskaźniku kosztów całkowitych (np. opłaty za zarządzanie, opłaty indeksowe),
  • koszty transakcyjne funduszu.

Co ważne, koszty te są zazwyczaj wliczone w kurs ETF-a. Roczne koszty nie przewyższają 1%.

Jak inwestować w ETF-y?

ETF-y replikujące indeks znajdziemy na polskiej giełdzie. Możemy tam inwestować m.in. za pomocą polskich domów maklerskich. Znajdziemy tam ETF-y m.in. na DAX, S&P500, ale też lewarowane (wzrost indeksu o 1% oznacza np. wzrost o 2% przy dwukrotnym lewarze).

W inne ETF-y zainwestujemy również za pomocą domów maklerskich, ale tylko u niektórych polskich i zagranicznych. Często również będą wymagane dodatkowe czynności (np. przewalutowanie, samodzielne rozliczanie podatku). Popularnym pośrednikiem inwestycji w ETF-y są również brokerzy zagraniczni.

Proponuje się również inwestowanie w ETF-y przez tzw. robodoradztwo, czyli automatyczne inwestowanie w ETF-y przez pośrednika. Niemniej należy przy tym uważać na oszustwa i szczegółowo poznać opinie oraz pozwolenia pośrednika.