Czym jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze życie?

Czym jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze życie?

1 listopada 2022 Wyłączono przez Redakcja

Inflacja jest pojęciem, o którym bardzo często słyszymy. Jednak nie jest ono zrozumiałe dla każdego, a ma ogromny wpływ na nasze życie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo proces inflacji nas dotyka. Czym więc ona jest? Poniżej znajdziecie odpowiedź, czym jest inflacja, jakie są rodzaje tego procesu, co ją wywołuje, jak może wpływać na życie obywateli oraz jakie zjawisko jest jej przeciwnością.

W tym artykule dowiesz się:

Co to jest inflacja?

Inflacja to wzrost cen towarów i usług w gospodarce danego kraju. Pojęcie to nie oznacza jednak podwyższenia ceny jednego lub kilku produktów. Inflacją nazywamy powszechny wzrost cen, który trwa całkiem długo i jest stały. W procesie inflacji wzrastają ceny praktycznie wszystkich produktów i usług, a wartość pieniądza znacząco się obniża. Inflację można zauważyć w bardzo prosty sposób- porównując, co za 50 zł mogliśmy kupić rok temu, a co możemy za te same pieniądze kupić teraz.

Skąd bierze się inflacja?

Nie ma określonej jednej przyczyny procesu inflacji. Na  jej powstawanie wpływ może mieć kilka czynników. Jeden z nich może być dominujący, ale wcale nie musi. Dużo zależy od sytuacji gospodarczej danego państwa. Na powstanie inflacji wpływa polityka monetarna, stan budżetu państwa, zwiększenie emisji pieniądza oraz czynniki powiązane z gospodarką kraju. Wpływ na powstanie inflacji mają również obywatele, którzy chętnie wydają pieniądze, ponieważ poprzez popyt na ceny produktów i usług  znacząco rosną. Może również dojść do sytuacji, gdy popyt jest tak duży, że gospodarka nie nadąża z produkcją konkretnego produktu. 

Rodzaje inflacji

Inflacja nie jest jednorodnym zjawiskiem. Jej rodzaje wyróżnia się poprzez 3 główne czynniki, które ją wywołują. Istnieją 3 główne rodzaje procesu inflacji: kosztowa, popytowa oraz strukturalna.

Inflacja kosztowa

O inflacji kosztowej mówi się wtedy, gdy drożeje zasób potrzebny do wytworzenia konkretnych produktów lub usług- jeśli drożeją drożdże lub mąka to chleb także będzie droższy. Innym przykładem jest wzrost cen farb fryzjerskich- jeśli zdrożeją, to usługa farbowania włosów u fryzjera również zdrożeje. Jeżeli zdrożeje paliwo, to droższe będą przejazdy komunikacją miejską lub taksówkami. W przypadku inflacji kosztowej największy wzrost cen notują produkty, które mogą szybko się zepsuć np. chleb czy mięso, ponieważ mogą one szybko się zepsuć.

Inflacja popytowa

Inflacja popytowa występuje wtedy, gdy popyt na określone towary (chęć kupienia ich przez obywateli) jest większy niż ilość tych towarów na rynku. Wynika to z tego, że gospodarka nie jest w stanie wytworzyć ich w takiej ilości w danym czasie. Pojawia się wtedy zjawisko konkurencji klientów o dany towar. Cena tego produktu zwiększa się, ponieważ jest on dobrem pożądanym. Jest to nazywane sztuczną podwyżką cen. Dzięki temu popyt na konkretne towary się obniża, a gospodarka może nadążyć z produkowaniem ich. Inflację popytową często powoduje zbyt duża ilość pieniędzy w obiegu.

Inflacja strukturalna

Inflacja strukturalna łączy w sobie przyczyny i skutki dwóch wyżej wymienionych rodzajów inflacji- popytowej oraz kosztowej. Jest ona spowodowana zmianami, które pojawiają się w gospodarce i dotyczą producentów dóbr oraz usług. W praktyce oznacza to, że producenci nie nadążają za pojawiającymi się zmianami. Przykładem jest brak źródła, z którego można pozyskać surowce potrzebne do wytworzenia konkretnego produktu lub wykonania usługi. W przypadku inflacji strukturalnej popyt na konkretne towary/ usługi bardzo szybko wzrasta, a na inne może szybko spadać. Gwałtownie obniża się wtedy również wartość pieniądza.

Skutki inflacji i jej wpływ na życie obywatela

Proces inflacji może pociągnąć za sobą bardzo negatywne skutki, które sprawią, że gospodarka będzie w opłakanym stanie. Jednak bardziej niż na dane państwo wpływa ona na zwykłego obywatela. Ceny produktów idą w górę, a zarobki stoją w miejscu, więc obywatel może sobie pozwolić na znacznie mniej. Jeśli zarobki konkretnego obywatela wzrosną, to może on nie odczuć tej podwyżki, ponieważ dalej będzie mógł pozwolić sobie na tyle samo. 

Skutki inflacji to:

  • wzrost cen produktów i usług
  • obniżenie wartości pieniądza
  • trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej
  • ostrożniejsze podejście do inwestowania
  • brak stabilności gospodarczej
  • droższe kredyty
  • brak zaufania obywateli wobec waluty
  • brak stabilności finansowej obywateli
  • spadek produkcji
  • wymuszony wzrost płac dla pracowników

Deflacja- zjawisko przeciwne inflacji

Deflacja jest procesem odwrotnym do inflacji. Jest to długotrwały proces spadku cen w gospodarce. Dzięki procesowi deflacji wartość pieniądza się zwiększa. W praktyce oznacza to, że za 50 zł możemy kupić więcej produktów niż rok temu. Jest to spowodowane głównie emisją pieniądza, która nie nadąża za rozwojem krajowej gospodarki oraz spadkiem popytu na konkretne towary/ usługi. Pojęcie deflacji często jest mylone ze spadkiem cen, który został spowodowany tańszą i bardziej opłacalną produkcją.