Cyberbezpieczeństwo – jak nie dać się oszukać?

Cyberbezpieczeństwo – jak nie dać się oszukać?

15 października 2022 Wyłączono przez Redakcja

Niezależnie od tego, czy mówimy o rosyjskich  trollach manipulujących wyborcami, ransomware szyfrujących nasze dane, czy inżynierach społecznych próbujących uciec z oszczędnościami naszego życia, cyberprzestępczość to biznes wart miliardy dolarów. Jeśli nie myślałeś wcześniej,  że cyberbezpieczeństwo to temat, który dotyczy Cię bezpośrednio, powinieneś zmienić zdanie.

Jeśli jesteś startupem lub małą firmą z ograniczoną wiedzą i zasobami, cyberbezpieczeństwo może wydawać się przegraną walką z coraz bardziej podstępnymi i wyrafinowanymi cyberprzestępcami. 

  • Czy naprawdę warto poświęcić czas i pieniądze dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa? 
  • Czy kiedykolwiek możemy być naprawdę zabezpieczeni od cyberprzestępczości?

Jak duże jest zagrożenie cyberbezpieczeństwa?

Zagrożenie stwarzane przez cyberprzestępczość jest realne i stale rośnie, a globalne cyberataki wzrosły o 63% w ciągu ostatnich trzech lat. Uważa się nawet, że cyberprzestępczość wyprzedza nielegalny handel narkotykami pod względem rentowności.

Cyberbezpieczeństwo

Internet stale otwiera i generuje  nowe pomysły i sposoby dotyczące ataku. Zacznijmy od tego, że wiele urządzeń nie jest tak bezpiecznych, jak powinno by być. A ponieważ internet coraz częściej przeplata się  z naszymi domowymi technologiami, cyberprzestępczość  zaczyna coraz bardziej wkraczać w nasze codzienne życie. Firmy mają wiele do stracenia w tej grze. 71% konsumentów twierdzi, że przestanie kupować od danej marki, jeśli doszło w niej do naruszenia i wycieku  ich danych osobowych. Jednak pomimo potencjalnej finansowej i wizerunkowej katastrofy, firmy wciąż identyfikują  naruszenie danych średnio przez 191 dni w roku, do tego mniej więcej jeden na pięć plików nadal nie jest chroniony.

Jak skuteczne są środki ochrony cyberbezpieczeństwa?

Tyle za złych wieści. Dobrą wiadomością jest to, że technologie i praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa stopniowo nadrabiają zaległości. Luka w strategiach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego jest stale wypełniana. Profesjonalne, edukacyjne i rządowe instytucje przeznaczają ogromne  fundusze i zasoby na szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa i ta dziedzina rozwija się jak nigdy dotąd.

Mimo to, profilaktyka tego typu jest tylko tak dobra, jak ludzie i rezerwy, które trzeba  wdrożyć i radzić sobie z nimi. Istnieje kilka procedur bezpieczeństwa, ale by były  tak skuteczne, jak mogłyby być, należy upewnić się, że wszyscy ludzie są wyczuleni na zagrożenia, wiedzą jak je zminimalizować i co zrobić, jeśli już dojdzie do ataku cyberprzestępców.

Na przykład, podczas gdy icloud jest bezpieczniejszy niż kiedykolwiek, błąd ludzki może nadal powodować poważne problemy. Zdecydowana większość (95%) błędów zabezpieczeń w chmurze można przypisać użytkownikowi, a nie błędowi ze strony dostawcy internetu. Tak, ważne jest, aby były wdrożone  odpowiednie procesy kontroli dostępu i dobre praktyki zarządzania hasłami w danym miejscu .

To jest podstawa i wszystkie najdoskonalsze technologie na świecie nie będą potrzebne gdy te wymogi zostaną wdrożone do użytku.

Podobnie, sytuacja wygląda w przypadku cyberbezpieczeństwa smartfonów. Zabezpieczenie ich silnymi hasłami, odciskami palca, kontrolą dostępu w postaci rozpoznawania twarzy istnieje , ale nie jest wykorzystywane przez użytkowników tak często jak powinno być. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej biegli w atakowaniu za pośrednictwem smartfonów i sieci komórkowych.

Złośliwe oprogramowania mobilne stanowią prawdziwa plagę. W wielu przypadkach ludzie po prostu nie są przyzwyczajeni do instalowania oprogramowania zabezpieczającego na swoich urządzeniach innych niż pulpit, co oznacza, że ten aspekt zabezpieczeń jest często pomijany.

Czy cyberbezpieczeństwo się poprawia?

Dzięki zwiększeniu umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, świadomości i rozwoju technologii, w niedawnej przeszłości odnotowano kilka znaczących zwycięstw w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Na przykład, podczas gdy ataki ransomware były ogromnym i rosnącym problemem zaledwie kilka lat temu, aktualne dane pokazują, że znacznie spadły.

Ważnym czynnikiem tej poprawy jest fakt, że firmy i osoby prywatne są o wiele bardziej świadome danych niż kiedyś, dzięki głośnym kampaniom rządowym i branżowym, nie wspominając o nowych przepisach, takich jak RODO . Ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę ze znaczenia środków ochrony prywatności, takich jak ochrona hasłem. Uważają na to, jakie pliki otwierają i poziom dostępu, na jaki pozwalają w ustawieniach swoich urządzeń. Wszystko to utrudnia życie cyberprzestępcom.

Kwestie cyberbezpieczeństwa  zmieniają się również na najwyższym poziomie, z nowymi rolami przywódczymi opartymi na bezpieczeństwie cybernetycznym, takimi jak CCCO (Chief Cyber-Crime Officer).

Niestety, cyberataki są teraz częścią życia nawet przy ciągle ulepszanej technologii i rozpowszechnianej wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.  Nigdy nie możemy czuć się całkowicie bezpieczni  w sieci. Jednak postęp w ostatnich latach pokazuje, że nadążanie za najnowszymi zagrożeniami i innowacjami oraz budowanie kultury bezpieczeństwa cybernetycznego ma duży wpływ na utrzymanie cyberszpiegostwa w ryzach.

Dzięki zabezpieczeniu cybernetycznemu i zrozumieniu, jak wykrywać ataki i jak radzić sobie z ich następstwami, firmy mogą znacznie zminimalizować szkody wizerunkowe i finansowe, które mogłyby stać się ich udziałem.